Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » Makaleler


Çocuğum Neden Erken Uyumak İstemiyor?

Çocuğum Neden Erken Uyumak İstemiyor?

Bütün hamdler “uykunuzu dinlenme (vasıtası) yaptık, geceyi de (sizi örten) bir elbise yaptık” (Nebe Suresi) buyuran Allahü Teala’ya mahsustur.

Salat ve Selam ise “her çocuk İslam fıtratı üzere doğar, sonra annesi babası onu Yahudi ve ya Hıristiyan yapar” buyuran, çocuklara muamelesi en âlâ olan Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)’in, kıymetli alinin ve ashabının üzerine olsun…

Hamd, Salat ve Selam’dan sonra…

Hepimizce malumu olduğu üzere , çocuklarımızın erken uyuması gerekmektedir. Bunun kıymeti her geçen gün anlaşılıyor ve kıymeti fark edenler tarafından bunun için özel kampanyalar düzenleniyor, tv’ler de çocuklara yatmaları gereken saat geldiğinde bir hatırlatma yapılacak kadar önemseniyor…

Halbuki insanların ekserisinin “uykusu geldiği halde!” çocuğunu uyutmada zorlanıyor olmasının sebebi; kendilerinin de o saatte onla beraber uyumuyor olmasıdır. Zira çocuk yaşayacağı heyecanı kaçırmaktan korkar.

Evet başta da söylediğimiz gibi, çocuklar İslam fıtratı üzere doğar ve onu anne babası değiştirir…

Eğer yeni doğan çocukları dikkatle takip ederseniz; fırtatı gereği erken uyur, geceleri tamda teheccüt vakitlerinde, seher vakitlerinde yada sabah namazı vaktinde kalkar ve ağlarlar. Gündüzleri ise kerahat vakitlerinde uyumak istemezler.
Eğer anne baba çocuğu bu saatlerde sürekli uyutmaya çalışırsa, bu, o çocukta alışkanlık yapar ve artık o vakitlerde uyumaya başlar.

Ayrıca çocuk, diğer alışkanlıkları gibi uykusunu da anne babasından gördükleri ile şekillendirir! Anne gece uyuyor, kerahatta uyuyorsa, o’da uyur. Hele ki erken yatma meselesi en can alıcı nokta olsa gerek ki; anne erken uyumayınca çocukta uyumak istemiyor, zira “sen dili değil, ben dili” diğer bir ifade ile “kal dili değil, hal dili” işliyor, çocuğun “annem babam beni uyutup kendileri oturacak, belki güzel muhabbetler edecekler, belki beraber televizyonun önünde çerez yiyerek kendilerince hoş vakitler geçirecekler” şeklinde düşünmesine sebep oluyor ve bilinçaltında “hem uyumak çok gerekli olsaydı, onlarda uyurdu!” düşüncelerine sebep veriyor.

Uyutularak bunlardan mahrum bırakıldığını düşünen çocuk; kendini arka plana atılmış, ezik ve sevilmiyor hissederek zamanla öz güvenini kaybediyor. Konuyla ilgili araştırmalar da gösteriyor ki ailesi ile aynı vakitte yatan çocuklara nazaran bu tür çocuklar daha fazla objeye de bağımlılığı olabiliyorlar.

İleride bu çocuk öz güveni olmadığından bir işte ön ayak olmaktan çekinebiliyor ve kaliteli işler başaramayabiliyor.
Ya da kendine öz güveni olmayan çocuk ileride marka bağımlısı olarak karşımıza çıkabiliyor ki, günümüzde zaten bu bir çok ailenin sorunu olmuş durumda zira çocuk kendini marka ile ifade edebileceğini zannediyor.

Bu alanda uzman olan Dr. William Sears “geçtiğimiz 30 yıl boyunca aileleri ile birlikte aynı saatte uyuyan çocukları müşahede altında tutarak bu çocukların kendilerini psikolojik olarak daha iyi geliştirdiklerini tespit ettik” diye belirtiyor.

Netice olarak;

– Çocuğun bedeni ile ruhunun, psikolojisinin gelişimi bir olmalı…
– Beden sağlığı için aynı saatte yatmak yerine kendimizden daha erken uyuttuğumuz çoğumuza farkında olmadan zarar vermek yerine, ebeveynler olarak önemli işlerimizi var ise, çocuklarımız ile beraber 21.00 ile 22.00 saatleri arası uyuduktan bir saat sonra tekrar kalkabiliriz ve böylelikle hem çocuklarımız ile aynı saatte uyumuş olacak, hem de 00.00’den sonra iki saatlik uykuya denk gelen bir saatlik sağlıklı uykuyu saat 00.00’den önce almış oluruz.

Üstelik erken uyumak sadece çocuğumuz için değil, kendi beden ve ruh sağlığımız içinde olmalı.

Bu mesele hakkında Mahmud Efendi Hazretleri “saat on yatağa kon, saat üç yataktan uç” ve “erken yatmasını bilmeyenden ne adam, ne müslüman ne de ihvan olur” buyurarak bu konuya dikkat çekmiş bulunmaktadır.
Bir sonraki makalemizde erken uyuyup erken kalkmanın, bir Müslüman için fayda ve zararları ele alacağız ve;

– Uykuda tavuğa mı benzemeli, baykuşa mı?
– Neden koyunlar sürü halinde de, köpekler tek tek?
– Erken uyumanın bedene yararı nedir?
– Erken uyumanın ruhuma ne gibi yararı vardır?
– Bu konuda Peygamber Efendimiz ve Allah dostları ne buyuruyor?
–  Modern Tıbbın bu mesele hakkında ki tavsiyeler nelerdir?
– Erken uykum gelmiyorsa ne yapmalıyım?
– Sahabe yatsıdan dönerken daha yolda düğmelerini açmasının sebebi sadece teheccüt müydü?

suallerine de cevap vereceğiz.

Etiketler:, , , , ,