Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » Kültür - Tarih, Videolar


Topkapı Sarayı’nda Tarihi Gün ve Açılış Programının Tamamı

acilissarayGökten yağmur bardaktan boşalırcasına yağıyordu sabah. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o gün Topkapı Sarayı’ndaki toplu açılışları yapmak üzere gelmişti.

Önce Enderun Avlusu ve özellikle Hazine Koğuşu anlatıldı. Kutsal Emanetler’deki Hırka ziyaretini ve Ehli Beyt bölümünün gezilmesini Hünkâr Mescidi ve Harem sunumu takip etti. Zülüflü Baltacılar Ocağında mangallarla ısıtılan doğal havasına kavuşturulan ortam özel buhur kokusuyla birbirine kavuşan mis gibi sahlep rayihası eşliğinde gelenleri ağırladı.

Bu arada Sayın Cumhurbaşkanı’nın sahlebin Bucak’tan gelen gerçek sahlep olup olmadığını sorması konuya olan ilgisini gösteriyordu. Her bir birimle teker teker ilgilendi Beyefendi, mescitlerin kaçar kişilik olduğundan, Çubuk Odası’ndaki Ağa Odaları’na kadar koğuş ve külliye sistemini çok beğendi. Sorular sordu, en çok ilgi duyduğu konulardan birisi de Gülhane’nin gülleriydi. “Kırk bin tane diktik o bile yetmedi” dediğimde “ne kadar gerekiyorsa o kadar çoğaltın” dedi. Doksan dokuz bine karar kıldılar. Bir bölümü sadece kırmızı kokulu gül, diğer bölümü de renkli güller bahçesi olacak.

Kendisine “Gül suyu sistemini de deneyeceğiz” dendiğinde. Gülhane’nin tesislerinin, yani gül damıtma yerini merak ettiler.

Hünkâr Sofası’nda okunan Sultanların bestelerine, Celal Yılmaz’ın Na’tına çok memnun oldular.

Günün en sevindirici taraflarından birisi de Darphane’nin kütüphane ve arşiv bölümüne dönüştürülmesine, Gülhane Köşkü ve İncili Köşkün ihya edilmesine kesin karar verilmesiydi.
Yağmur ve çamurdan hiçbir şikâyetimiz olmadı. Saray yine tarihi bir gün yaşadı.

Yeni açılan bölümler, Kültür Bakanı ve Cumhurbaşkanımızın konuşmasının tamamı:

Etiketler:, , , , , , , , , , ,