Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » Mahmudiyye Özel


Kadir Mısıroğlu Cübbeli Ahmet Hoca’ya M.Kemal Hakkında Reddiye Yaptı mı?

Kadir Mısıroğlu Cübbeli Ahmet Hoca’ya M.Kemal Hakkında Reddiye Yaptı mı?

Son günlerde muhtelif web siteleri ve sosyal medya hesaplarında müşahede etmekteyiz ki, Kadir Mısıroğlu Beyefendi için Cübbeli Ahmet Hocaya reddiye yaptı şeklinde açıklamalar yapılıyor, sanki İsmailağa Cemaati ve Kadir bey arasında bir husumet varmış gibi gösteriliyor.

Peki bu meselenin aslı nedir? Bu yazımızda buna değineceğiz.

Malumunuz Cübbeli Ahmet Hoca Efendi canlı yayına çıktığı bir kanalda, Mustafa Kemal hakkında görüşleri sual edildiğinde, Mustafa Kemal’in tefsir yazdırdığı ve bir Kuran kursuna özel izin verdiğini anlatarak Mustafa Kemal paşa hakkında sempatik bir konuşma yapmıştı. Bunun üzerine meselenin devamını Kadir Mısıroğlu Beyefendinin ağzından dinleyelim;

“Cübbeli Hocanın bu konuşmasını dinledikten sonra, kendisini seven, ilmine ve aklına gıpta ettiğim Hoca Efendiyi bir Müslüman ve çocukluğundan beri kendisini tanıyan bir abisi olarak uyarmak için telefon ile aradım; “Hoca Efendi Mustafa Kemal’in tefsir yazdırdığı gibi bir uydurma hadise var bunun aslı yoktur, kaldı ki Mevla Teala zalimin methedilmesine razı olmaz, tövbe istiğfar et”  dedim ve meselenin aslını izah ettim, Cübbeli Hoca’da bana “Haklısınız, doğru söylüyorsunuz lakin halk bizden zaten korkar olduğu için bizde onun yaptığı bir kaç doğru işi anlatmak durumunda kaldık” dedi.

Daha sonra bir programda mesele Mustafa Kemal’in tefsir yazdırması yalanına gelince orada, daha önce ikaz ettiğim Cübbeli Ahmet Hoca’nın bu konuşmasını tekrar anlattım ve bunun aslının olmadığını söyledim. Lakin dikkat edin ben daha önce bizzat kendisi ile görüştüm ve meseleyi evvela ona anlattım oda bunu kabul etti, binaenaleyh burada bir gıybet veya arkasından konuşma söz konusu değildir.”

Bu açıklamayı yapan Kadir Mısıroğlu’nun Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile çok yakın ahbap olduklarını, uzun yıllardır kendisi ile tanıştıklarını ve bir düğün sohbeti sırasında sohbet eden Mahmud Efendi Hazretlerinin acil bir iş için ayrılması gerektiği sırada, kürsüsünü Kadir Mısıroğlu’na emanet etmiş ve sohbete onun devam ettiği bir kişi olduğunu unutmayalım.

Bilahare Cübbeli Ahmet Hoca Efendi’nin tutuklanması ile kendisine dua eden ve muhibbanından dua talep eden Kadir Mısıroğlu Beyefendi her görüşmemiz de Cübbeli Hoca Efendi’nin son durumunu ve halini sual ederek, selamlarını iletir. Cübbeli Ahmet Hoca Efendi’de tutuklanması sonucu, kendisine duada bulunmuş olan Kadir Mısıroğlu’na bir mektubunda teşekkür mahiyetinde satırlar yazmıştır.

Netice olarak meselelerden habersiz şekilde eleştirmiş olmak için eleştirenleri ve bu şekilde olan yayınlara itibar etmeyiniz.

Medresetül Mahmudiyye

Etiketler:, , , , ,