Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » Mahmudiyye Özel


Ayasofya Hilye-i Şerif Sergisi & Hilye-i Şerif’in Faziletleri

Ayasofya Hilye-i Şerif Sergisi & Hilye-i Şerif’in Faziletleri

AYASOFYA’DA HİLYE-İ ŞERİF

Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) dış görünüşünü ve vasıflarını anlatan 114 Hilye-i Şerif’in yer aldığı “Lisan-ı Hat ile Aşk-ı Nebi” yani “Yazı dili ile Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in Aşkı” başlıklı hilye-i şerif sergisi Ayasofya’da açıldı…

Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in dünyaya teşrifi olan Mevlid-i Şerif ayı etkinlikleri hasebi ile gerçekleştirilen “Lisan-ı Hat ile Aşk-ı Nebi” başlıklı Hilye-i Şerif sergisi halen Ayasofya  Camiinde ziyaretçilerine ev sahipliği yapmakta.

Türkiye’de düzenlenen en büyük hilye sergisi olma özelliğini de taşıyan sergi, halkımızdan çok turistler tarafından rağbet görmekte. Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in Hilye-i Şerif’ini ziyaret etmenin fazilet ve bereketi hakkında Hadis-i Şerif’ler ve ulema tarafından bir çok beyan olmasına rağmen halkımız tarafından ilginin az olması son derece üzücü. Mehmet Çebi koleksiyonundan şaheserlerin yer aldığı sergi 15 Mayıs‘a kadar ziyaret edilebileceği planlanmış olmasına rağmen halen Ayasofya Camiin de ziyarete açık. Medresetül Mahmudiyye ekibi yurt dışında ve İstanbul dışında yaşayıp ziyaret etme imkanı olmayanlar için Hilye-i Şerifleri ziyaret etti.

HİLYE-İ ŞERİFİN FAZİLETLERİ

Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ahirete intikal edecekleri zaman Ashab-ı Kiram “Ya Rasulallah senden sonraya kalıp da cemalini göremezsek halimiz nice olur?” diye kederlendiler. Sonra kızı Hazreti Fatıma (Radiyallahü Anha) boynuna sarılıp “Ey Babacığım! Senin cemalini göremeyeceğiz halimiz nice olur” diye ağladı. Bunun üzerine kainatın Efendisi (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şu sözleri söyledi:
“Ey kızım Fatıma, ashablarım geliniz. Size vücudumun cevmini yazdırayım. Beni görmek istediğiniz vakit okuyup yüzünüze sürün, hemen beni görmüş gibi olursunuz. Ben dahi sizden razı olurum. Her kim ümmetimden olup da beni görmek istediği vakit okuyup yüzüne sürerse cehennem ona haram olur. Her kim onları yükseğe kaldırıp bakarsa ve bana muhabbetle bağlanırsa Allahu Teala ona cehennemi haram kılar, o kişi kabir azabından emin olur. Mahşer günü çıplak olarak haşre girmez, sırat köprüsünü yıldırım gibi geçer ve benimle birlikte cennete girer. O kişi yönetici ise muradına erer. Allahu Teala ona düşmanlarına karşı yardım eder. Butün şeytanların şerrinden korur. Her korkusundan emin olur. Her kim bunları yanında taşırsa Allahu Teala And cennetlerini ona konak yapar.”

Ulemanın beyanına göre içinde Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in cemal-i şerifi bulunan eve felaket uğramaz, şeytan ve fakirlik girmez, ateşte yanmaz. Üzerinde taşıyan kişi her türlü müsibetten korunur. Ömür ve devleti uzun olur. Ahiret belalarından emin olur. Her ne niyetle kırk gün okursa muradı hasıl olur. Ölümden sonra kefenine koyduan kabir azabı görmez. Yetmiş melek ona dua ve istiğfar eder. Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in aşıkları ve ona hasret ümmeti olarak tüm halkımızı bu ziyarete bilahare davet ve teşvik ediyoruz.

(Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız)