Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » İlanlar


“Efes Pilsen One Love Festival” Kanunlara Aykırı Çıktı!

“Efes Pilsen One Love Festival” Kanunlara Aykırı Çıktı!

Mübarek Ramazan-ı Şerif’in arifesinde bulunduğumuz şu günlerde, sosyal medya da 14-15 Temmuz arasında İstanbul’un Eyüp ilçesinde gerçekleştirilmesi planlanan “Efes Pilsen One Love Festival” isimli etkinlik tartışılıyor. Bu etkinliğin Ramazan-ı Şerif’e ramak kala ve özellikle milletimiz bilhassa İslam aleminin manevi önderlerinden Ebu Eyyüb el-Ensari hazretlerinin bulunduğu ve adını ondan aldığı Eyüp ilçesinde yapılması, halkımız ve İslam alemi tarafından büyük tepki uyandırdı.

Peki öncelikle Türk halkının örfünü, adetlerini ve İslam büyüklerine tazim ilkesini ihlal eden bu etkinliğin, kanunları da ihlal ettiğini biliyor muydunuz?

Medresetül Mahmudiyye sizin için araştırdı;

İşte Kanundaki O Maddeler:

Resmi Gazete Tarihi: 07.01.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27808

TÜTÜN MAMULLERİ VE ALKOLLÜ İÇKİLERİN SATIŞINA VE SUNUMUNA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Reklam, sponsorluk ve promosyon uygulamaları

MADDE 24/2-d) Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinlikler ile bu nevi etkinliklerin tanıtımında ve etkinliğin gerçekleştirileceği mekânlarda, alkollü içki markaları veya alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamaz ve bu etkinliklerde satış ve sunum yapılamaz.

Şimdi bu kanunun etkinlik ile bağlantılı değerlendirmesini yapmadan önce “Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu” tarafından, kurumun resmi web sitesinde yayınlanan bir bildiriyi inceleyelim; (Kaynak: http://www.tapdk.gov.tr/soru_cevap.asp )

Alkollü içkilerde kampanya, promosyon ve sponsorluk uygulamaları kapsamında firma ticaret unvanı kullanılarak sponsorluk yapılabilir mi?

Firmanın kendi ismini kullanarak sponsorluk yapması mümkündür. Ancak örnek vermek gerekirse, “Efes Pilsen” yazısındaki “Efes” kelimesi, ambalajı üzerindeki yazılış karakteri ve tasarımı ile kullanılamaz. Yani alkollü içkilerin markası veya markasını çağrıştıracak herhangi bir işaret v.b. kullanılmadığı müddetçe, firma isimleri ile her türlü sportif organizasyona sponsorluk yapılabilir.

Aynı sayfada ki diğer bir bildiride ise meselemiz ile alakalı değil lakin sadece “Pilsen” ifadesinin bir bira çeşidini çağrıştırdığı, kurum tarafından belirtiliyor;

Efes Pilsen Spor Kulübü gibi kulüpler kapatılacak mı?

Hayır, herhangi bir spor kulübünün kapatılması söz konusu değildir. Ancak, “Efes Pilsen” markalı bira cinsi alkollü içkinin ve ambalajı üzerindeki logolarının spor kulübü isminde aynen yer alması uygulaması kaldırılmış olup, anılan kulübün ismindeki ( bir bira çeşidinin tanımlaması olan ) “Pilsen” ifadesinin kaldırılarak ve diğer çağrıştırıcı unsurları kullanmaksızın yeni bir isimle faaliyetlerine devam etmesi mümkündür

Gelelim 14- 15 Temmuz’da düzenlenmesi planlanan “Efes Pilsen One Love Festival”in Kanunsal İhlallerine;

  1. Malumunuz ilgili yetki sahibi kurum yukarıdaki yazısında “Pilsen” ifadesini = Bir bira çeşidinin tanımlaması şeklinde değerlendirmişti; Öyleyse öncelikle düzenlenen etkinliğin isminin “Efes Pilsen One Love Festival” olması, alkollü içki markaları veya alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikte olması ve bu şekilde bu etkinliğin tanıtımı için düzenlenen başta web adresi; http://www.efespilsenonelove.com/ da, sosyal medya da (https://www.facebook.com/onelovefest , https://twitter.com/efesonelove ) ve çeşitli yerlerde asılan afişlerde de aynı ismin kullanılması;07.01.2011 tarihli ve 27808 sayılı Resmi gazete de yayınlandığı üzere;
    “TÜTÜN MAMULLERİ VE ALKOLLÜ İÇKİLERİN SATIŞINA VE SUNUMUNA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK” kanunlarının 24. Maddesinin 2-d kısmına göre kanunlara aykırıdır. (İlgili maddenin içeriği  yukarıdadır)
  2. Yine yukarı da açık olarak yazdığımız ve kaynak belirttiğimiz ilgili kurumun resmi web sitesinde kanunlar hakkında yapılmış olan bir bildiride alkol firmalarının sponsor olabilmelerini belirli şartlara bağlamıştır, ve bunu bir misal ile kurum şöyle izah eder;
    ““Efes Pilsen” yazısındaki “Efes” kelimesi, ambalajı üzerindeki yazılış karakteri ve tasarımı ile kullanılamaz. Yani alkollü içkilerin markası veya markasını çağrıştıracak herhangi bir işaret v.b. kullanılmadığı müddetçe, firma isimleri ile her türlü sportif organizasyona sponsorluk yapılabilir.”Kanunlar böyle belirlenmiş olmasına rağmen mevzu bahis etkinlik her ne kadar etkinliğin isminin yazılış karekterlerini değiştirmişse de, etkinliğin resmi web sitesinde (http://www.efespilsenonelove.com/), etkinliğin resmi facebook – twitter hesabında ve asılan afişlerde “Efes Pilsen” firmasının logosu aynı şekilde yer almaktadır, oysaki bu durum ilgili kurumun belirttiği maddelere göre kanun ihlalidir.
  3. Yine yukarıdaki kanun maddelerinden anlaşılacağı üzere bir bira isminin ve logosunun aynen kullanılması yasak olmasına rağmen, etkinlikte her ne kadar yazı karakterleri değiştirilmiş olsa da, etkinliğin ismini mavi – lacivert yazarak Efes Pilsen logosunu hatırlatmaktadır, zaten daha öncede belirttiğimiz gibi Efes Pilsen adını etkinliğin isminde ve tanıtımmında kullanmakla bizzat Efes Pilsen birasını temsil etmektedir.

Görüldüğü üzere başta kanunlarla, kahir ekseriyeti Müslüman olan milletimizin dini ve tazim hissiyatlarına ve türk örf ve adetlerine muhalif olan bu programın yetkililer tarafından tekrar incelenmesini ve özellikle dini, örfi ve ahlaki duyguları ile oynanan halkımızın tarafından olası bir provokasyon halinin önlenmesi gerekçesiyle iptalinin kararını temenni ediyoruz.

Etiketler:, , , ,