Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » Mahmudiyye Özel


Ayasofya Önünde Fatihlerin Nesli Toplandı

<!--:tr-->Ayasofya Önünde Fatihlerin Nesli Toplandı<!--:-->

Günler önce sayfamızdan da duyurduğumuz İstanbul’un fethinin 559. sene-i devriyesi etkinlikleri kapsamında Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından düzenlenen “Zincirler Kırılsın, Ayasofya Açılsın” programı binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti.

 

 

Gösteri öncesi güvenlik önlemleri emniyet görevlilerince sağlandı. Provokasyonu ve çevreye zarar vermemek için AGD görevlilerinin gösterdiği gayret ise takdire şayan idi.

Ayasofya önünde toplanan binlerce kişinin “Zincirler kırılsın Ayasofya ibadete açılsın” sloganları ile başlayan program, basın açıklaması ve konuşmaların ardından, Ayasofya önünde öğle namazını cemaat ile eda edilmesi ve dua ile son buldu. Hep birlikte yapılan dualarda, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasını istedi.

Halk tarafından yoğun ilgi gören programda “Ayasofya’ya biletle değil abdest ile girmek istiyoruz” şeklinde pankart açan grup, Fatih Sultan Mehmet Han’ın da Ayasofya ile ilgili bıraktığı vasiyeti dev bir pankarta yazarak üzerine zincir astı. Dünyanın dört bir yanından gelerek etkinliğe katılan vatandaşlar, sık sık Ayasofya’nın ibadete açılması için sloganlar attılar.

Programın başlangıcında Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya vasiyeti temsili padişah tarafından okundu.

Daha sonra söz alan AGD Başkanı Salih Turhan, Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra Ayasofya’yı cami olarak açtığını belirterek, “Ayasofya’yı tamir ettiren ve bahçesine medrese yaptıran Fatih Sultan Mehmet Han buranın kıyamete kadar cami olarak kalmasını vasiyet etmiştir. Ayasofya’nın gerçek şahsiyetine ulaşması Fatih’e vefa ve geleceğimiz için şarttır. Ayasofya’nın ibadete kapatılması Fatih’in ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Fatih’in vasiyetindeki bedduasına muhatap olmamak için Ayasofya ibadete açılmalıdır. Ayasofya bizlere emanettir. En kıza zamanda Ayasofya üzerindeki oyunların bozulup, hak ettiği değerine kavuşması dua ve beklentimizdir” dedi. Dinleyiciler tarafından büyük ilgi gören bu konuşma, gözyaşları ile dinlendi.

Etkinliğe katılarak Anadolu Gençlik Derneği üyelerine destek veren Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise, “Ayasofya’nın zincirleri kırılacak. Bunu sizler başaracaksınız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından binlerce kişi, Ayasofya’nın önünde saf tutarak öğlen namazını cemaat ile eda etti. Kılınan öğlen namazının ardından topluca dua yapılarak grup alandan ayrıldı.