Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » Mahmudiyye Özel


Diyanet İşleri Başkanından Beklenen Diyalog Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanından Beklenen Diyalog Açıklaması

Kazakistan’da konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “”Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur.” diye konuşarak yüreklere su serpen açıklamayı yaptı.

4’üncü Semavi ve Evrensel Dinler Kongresi’nekatılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, burada Türk gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Kazakistan’ın farklı dini gruplar arasındaki diyalog çalışmasını da önemsediğini ancak bunun yanlış ifade edildiğini anlatan Görmez, ”Dinler arası diyalog olmaz, din adamları arasında diyalog olur. Yani iki farklı dinden din adamı oturup örneğin çevre ile ilgili, savaşlarla ilgili bir konuyu görüşebilir, bu diyalogdur. Ancak dinler arası diyalog olmaz. Dinler birbirine dönüştürülmez, din adamları dünya ile ilgili yaşanan sorunlarla ilgili sorunlarını tartışır’‘ dedi.

Astana’da oluşturulan Dini Liderler Konseyi’nin de bazı küresel sorunların çözümünde faydası olabileceğini dile getiren Görmez, ”Mühim olan düşmanlıkları, yanlış anlaşılmaları, ötekileştirmeyi bırakarak bir masa etrafında konuşabilmektir” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığından temennimiz, bu sözlerin mucibince hareket edip, bu zamana kadar yapılan; dinleri birleştirme projeleri terketmeleri ve ehli sünnet itikatı mucibince hareket etmektir.

Etiketler:, , ,