Özel Haber »

“Sünnilik Ve Şiilik Diye Bir Dinimiz Yoktur” Sözüne Dair İlmi Tahlil

Son günlerden çokça tartışılan “Bizim Sünnîlik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslâm’dır” sözünün ilmi ve tarihi açıdan tahlili.

Devamını Oku... »
Makaleler

İslam, İbadet Rehberi, Fıkıh, Akaid, Tefsir, Güncel Yorumlar

Reddiyeler

Batıl Fırkalar, Batıl İnançlar, Bidatlar, Güncel Reddiyeler, Dinler Arası Diyalog

Kültür – Tarih

İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Padişahlar, Tarihi Arşiv belgeleri, Vesikalar, Mecmua nüshaları

Unutulmuş Sünnetler

Sünnetin Önemi, Günlük Sünnetler, Hilye-i Şerif, Siyer-i Nebi, Riyazü’s Salihin

Boykot Kelimeler

Uydurma, Yersiz, Manasız, Boykot Kelimeler

Anasayfa » İlanlar


Ayasofya Cami Olarak Açılsın – 26 Mayıs’ta Ayasofya’dayız

<!--:tr-->Ayasofya Cami Olarak Açılsın – 26 Mayıs’ta Ayasofya’dayız<!--:-->

İstanbul’un fethinin 559. sene-i devriyyesi yaklaşırken, Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarına Anadolu Gençlik Derneği de katıldı. Dernek yetkilileri Ayasofya Meydanı’nda basın açıklaması yaparak fethin yıl dönümünde meydanda cemaatle namaz kılacaklarını açıkladı. Basına açıklamalarda bulunan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, fethin yıl dönümünde İstanbul Beşiktaş’ta İnönü Stadında  coşku ile kutlama yapacaklarını belirtti.

Turhan, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasıyla ilgili de düşüncelerini dile getirdi. İstanbul’un fethi ile birlikte Bizzat Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrildiğini belirten Turhan, “Sultan Fatih, İstanbul’un fethinde büyük bir kalabalıkla Ayasofya’ya gelip burada ilk cuma namazını kılmış, Ayasofya da resmen cami olmuştur. Ayasofya’da kılınan bu ilk Cuma namazında hutbeyi Fatih Sultan Mehmet okumuş, namazı da Akşemseddin kıldırmıştı. Bilindiği gibi 1934 yılından bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye çevrilen Ayasofya ibadete kapalı bir şekilde durmaktadır. Fatih’in bizlere emaneti olan Ayasofya ibadete açılacağı günü beklemektedir” ifadesini kullandı.

Turhan, hükümete de seslenerek “Hükümetimiz, 78 yıldır Kur’an’a hasret olan Ayasofya’yı ibadete açmalıdır. Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın.” dedi. Turhan ayrıca, 26 Mayıs günü Ayasofya Meydanı’nda cemaatle namaz kılacaklarını ve herkesin bu namaza davetli olduğunu sözlerine ekledi.

Efendimiz Muhammed Mustafa (Sallalahu Aleyhi ve Sellem)’in öövgüsüne mazhar olmuş fethin en büyük mührü olan Ayasofya’nın ibadete açılması kampanyasına daha önce çeşitli haberler yaparak destek vermiştik;

http://www.medresetulmahmudiyye.com/ilan/ayasofya-ibadete-aciliyor/

Şimdi ise Medresetü’l Mahmudiyye ekibi olarak 26 Mayıs saat 13.00 ‘da yapılacak olan bu büyük etkinliğe hepinizi bilahare davet ediyoruz. Bilhassa istirhamımız; 26 Mayıs’da ki bu etkinlikte her türlü taşkınlığa mahal vermeden toplanıp, ecdadımıza yakışır bir şekilde sadece talebimizi tebliğ edip ve güzel bir şekilde tekrar dağılmamız dır.